Úvodní stránka » Úvahy » Světelná rovnováha

Není to tak dávno, co má mysl byla osvícena celkem geniální myšlenkou. No, děje se tak pravidelně, takže z toho nebývám nijak překvapený.
Ale tentokrát mi něco říkalo, že je to trefa do černého. Ano, do tmy.

Jako vnímavý člověk pozoruji všechny možné výdobytky moderní techniky a nešlo si nevšimnout, že lidé, kteří přijdou do svých obydlí v hodinách večerních, či přímo nočních jsou obdařeni pomocníkem nad míru užitečným - žárovkou. Většinou spojenou dráty s vypínačem hned u dveří.
To se to pak chodí po bytě, když člověk na všechno vidí. Jakmile chce zmíněný jedinec ulehnout, prostě žárovku vypínačem deaktivuje (chudší jedinci pootočením v objímce) a může pochrupovat v naprosté tmě.

Ale....

Ale co si má počít člověk, který například přichází z noční směny, nebo dokonce z pařby, lití, kalby apod. Tito směnaři většinou doráží do svých příbytků až za rozbřesku. Někteří dokonce i v pravé poledne. Co ti mají dělat? Jistě, u dveří je vypínač, ale jeho pohybem lze pouze měnit stav světla ve světnici (i název světnice je odvozen od světla) ve dvou polohách: 1.světlo, 2.více světla. Což je v tuto chvíli opravdu nežádoucí. Další vypínač, či spíše zapínač chybí. A žaluzie, závěsy a další zatemňovací prvky stejně kýžený efekt nepřinesou stoprocentně.

A právě tady je ten prázdný prostor, který čeká na své objevitele. Žárovka vydávající tmu.

Dal jsem se ihned do zkoumání. Zkoušel jsem do žárovek pouštět opačně proud, montovat je na podlahu místo na strop. Zkoušel jsem je i opačně zašroubovat, ale stejně nesvítily tmu, ba ani světlo a ještě ke všemu v objímce ani nedržely. Cestou se chvíli zdála být žárovka, osazená vysavačem fotonů. Jeho výkon se bohužel nepodařilo navýšit na tolik, aby ve dne dokázal povysávat všechny fotony z většího prostoru, než cca 1cm od sebe sama. Takže pozitivní výsledky s tímto testovaným zařízením se dostavovaly až ve večerních a nočních hodinách, kdy akční radius rostl velmi uspokojivě. A právě v těchto chvílích bez hmatatelného úspěchu jsem dospěl k názoru, že o toto se mají zajímat vědci, jež jsou právě za technické provedení toho či onoho bohatě přepláceni.

Na začátku všech objevů je vždycky nápad. Vize. Myšlenka. Technické řešení, na to už vždycky někdo přijde. Nápad by byl a je třeba ještě dořešit nějaké podrobnosti  po netechnické stránce. Jak třeba nazvat stav opačný k rozsvícení? Zhasnout? No, to snad ne! To je přeci výraz spadající k obyčejné žárovce. Navíc evokuje klidový stav, kdežto negativní žárovka bude za tmy aktivní! Napadlo mne slůvko "rozhasnout", ale cítil jsem, že už mi docházejí síly a vydal se hledat odbornou pomoc do Besedy. Jen jsem problém zmínil, okamžitě bylo slůvko "rozhasnout" nahrazeno výstižnějším slůvkem "roztmít", čímž bylo k mému zklamání "rozhasnout" navždy zapomenuto. Po dalších, velmi fundovaných debatách o významu světla a tmy pro naše životy, jasně se opírající o základy teoretické i praktické fyziky jsme došli k mnoha technickým variantám a vylepšením.

Dalo by se až říci, že jsme tuto myšlenkovou linii dotáhli až do konce. Aby jsem vše podal jazykem běžného spotřebitele, musím uvést příklad.

Zákazník přijde do prodejny a zakoupí zde za patřičný obnos například pětistovku tmovku. Výkon mu pochopitelně doporučí prodávající dle metrů kubických světla v místnosti. Je důležité, aby tmovka byla dimenzována poměrně přesně, jinak by ve vzdálených částech místnosti mohla vznikat světlá zákoutí. Zakoupit tmovku předimenzovanou také není šťastné řešení, neb dle našich nápadů se bude chovat zcela opačně, než klasická žárovka. Znamená to tedy, že po roztmítí se v místnosti kromě tmy rozhostí také zima a ticho. A pokud bude tmovka výrazně výkonnější, mohl by mít spotřebitel v místnosti nepřiměřenou zimu a to nemluvím o faktu, že by se s ostatními spolubydlícími i špatně dorozumíval. Bylo by nutné mluvit velmi nahlas, aby se zvukové vlny donesly k ostatním, což je zbytečně vysilující.

Ještě nesmím zapomenout na fakt, že tmovka je opravdu opakem žárovky, protože tím, že světlo vtahuje, tak i vrací do sítě elektrický proud. Je třeba o tom uvědomit vašeho dodavatele elektrické energie a nechat si za tuto skutečnost vracet vytměné peníze.

Důležitá je i ohleduplnost k vašemu okolí, která spočívá v dobrém zatemnění oken. Představte si, že zapomenete okno zatemnit, k tomu budete mít předimenzovanou tmovku v aktivním stavu a z vašeho okna bude na ulici dopadat sloupec naprosté tmy. To by mohlo způsobit chaos v pohybu lidí, nebo dokonce vozidel u vás před domem.
Přesto věřím, že časem bude tento vynález užitečným pomocníkem a stane se nedílnou součástí našich obydlí.


Tmě zdar, světlu zmar!

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.